AKTUALNOŚCI


hokej

2011-06-19



Młodzi hokeiści i hokeistki uczęszczający na co dzień do klasy sportowej w Szkole Podstawowej Nr 6, w finale Śląskiej Ligi Dzieci pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego spisali się wspaniale zdobywając odpowiednio: chłopcy - I miejsce, a dziewczynki - II miejsce ustępując tylko zawodniczkom z Gliwic. Podopieczni trenera Wojcieszak a potwierdzili, że są jednym z najlepszych zespołów na śląsku w swojej kategorii wiekowej (rocznik 1999), przypomnijmy że w halowej edycji zawodnicy i zawodniczki zajęli pierwsze miejsca.

Klasyfikacja końcowa:
Chłopcy
1. Mustangi Michałkowice
2. Kometa Gliwice
3. MOSiR Cieszyn

Dziewczynki
1. Kometa Gliwice
2. Mustangi Michałkowickie
3. Kometa Gliwice - Łabędy

Łukasz Wojcieszak



Mam talent

2011-06-19




14.06.2011 roku 40- osobowa grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział, jako publiczność, w nagraniu do programu MAM TALENT. Nagranie odbywało się w Teatrze Śląskim w Katowicach i dostarczyło nam wielu pozytywnych przeżyć. Miło nam było spotkać "na żywo" szanowne jury w składzie : Małgorzata Foremniak, Agnieszka Chylińska i Robert Kozera, a także prowadzących - Marcina Prokopa i Szymona Hołownię. Kibicowaliśmy SIEMIANOWICKIEJ ORKIESTRZE ROZRYWKOWEJ, która przepięknie zagrała utwór jazzowy i przeszła do następnego etapu. Emocje na sali sięgały zenitu, a dzieci choć zmęczone, bo do domu wróciły wieczorem, były uśmiechnięte i zadowolone, przeżyły w końcu niecodzienną przygodę. Dzięki sprytowi i odwadze naszej uczennicy z klasy Vc - Julii Trawińskiej mamy autograf pani Małgosi Foremniak z dedykacją dla SP6 .



Dominika Wawrzynek



dzień z fitness'em

2011-06-19




"Tańcz - nie żałuj podłogi
Tańcz - niech niosą cię nogi
Tańcz - niech ludzie się gapią
Tańcz - aż skurcze cię złapią
Tańcz - na pełnych obrotach
Tańcz - bo minie ochota
Tańcz - nic nie myśl na razie
Tańcz - jak gazda w ekstazie
Tańcz!"

Słowa piosenki wzięli sobie do serca uczniowie naszej szkoły,
którzy 14 czerwca tańczyli na deskach siemianowickiego Amfiteatru.
Aż trudno pojąć, ile energii i emocji wyzwala w ludziach taniec...

Co tu dużo mówić, sami zobaczcie...

 
 
 

Ewa Gamza



Dzień sportu

2011-06-19






Dzień Dziecka 1 czerwca, jak co roku, nasza szkoła obchodziła Dzień Dziecka na sportowo. Na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji "Pszczelnik" uczniowie klas IV - VI brali udział w zawodach sportowych w ramach kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł". Celem zapoczątkowanej w 2002 roku akcji jest promowanie konstruktywnych postaw i zachowań prospołecznych wśród dzieci i młodzieży, jako alternatywy wobec wielu patologii, szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków i stosowania przemocy. Tegoroczna akcja przebiega pod hasłem " Rosnę, myślę, dbam".

Tak relacjonuje ten dzień Kacper Janoszka z klasy Vc:

 Pierwszego czerwca nasza szkoła obchodziła Dzień sportu. Rozpoczęliśmy go zbiórką o godz. 8.30, by następnie razem pójść do Parku Pszczelnik. Tam czekały na nas przygotowane obiekty sportowe. Rozgrywaliśmy konkurencje w trzech dyscyplinach sportowych: piłka nożna, lekkoatletyka oraz siatkówka plażowa. Rywalizacja odbywała się między poszczególnymi klasami.

Pierwszą konkurencją dla klas piątych była piłka nożna. Rywalizacja była bardzo zacięta, a najciekawsze mecze rozgrywały się między dziewczynami. W tej dyscyplinie najlepsza okazała się klasa V b.

Drugą dyscypliną była lekkoatletyka. Rozgrywano trzy konkurencje: skok w dal, bieg na 100 metrów oraz bieg na 400 metrów. Najlepsze w biegach były dziewczyny z naszej klasy. To dzięki nim w lekkoatletyce zajęliśmy drugie miejsce.

Do trzeciej konkurencji podeszliśmy z zapałem. Dołożyliśmy wielu starań, by gra w siatkówkę była wyrównana.

Koniec zawodów uwieńczony został wręczeniem nagród dla najlepszych zawodników oraz dyplomów dla klas. Wszystkie konkurencje odbywały się z zasadami fair play. Nasza klasa zajęła w klasyfikacji ogólnej drugie miejsce.

Za nasz wysiłek i osiągnięcia zostaliśmy nagrodzeni lodami przez wychowawcę. Wszyscy doskonale się bawili! Już szlifuję formę na przyszły rok...

Kacper



Oto wyniki sportowych potyczek:
Klasy czwarte:
I miejsce IV a
II miejsce IV c
II miejsce IV b

Klasy piąte:
I miejsce V b
II miejsce V c
II miejsce V a

Klasy szóste:
I miejsce ex aequo VI a, VI b oraz VI c

Tytuł "Najlepszego sportowca" otrzymali: Nicol Ofton, Małgorzata Ratajczyk, Kajetan Budziak oraz Rafał Rembisz.

Gratulujemy!!!

  

Ewa Gamza



GÓRY, WOLNOŚĆ, PRZYGODA

2011-06-13




Powoli dobiega koniec roku szkolnego. Nasze myśli kierują się już w stronę wakacji. Uczniowie klas IVa i IVb na ostatnich lekcjach języka polskiego opowiadali o realizowaniu swoich marzeń - głównie tych wakacyjnych. Dotyczyły one między innymi różnych wypraw, czy to na Księżyc, czy to na biegun północny, czy to pokonywania wytyczonych górskich szlaków. W związku z tym zaproszono na jedną z lekcji wyjątkowego gościa. Był to znany siemianowiczanin Adam Bul, zdobywca licznych górskich szczytów, zagorzały wspinacz, podróżnik, a do tego znakomity gitarzysta. Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały opowieści o wyprawach pana Adama w Tatry, Góry Fogarskie , Himalaje, Alpy, zdobyciu Elbrusa, Mount Blanca, czy też szczytu Aconcagua w Ameryce Południowej. Prelekcję wzbogaciły albumy z przepięknymi zdjęciami oraz specjalistyczny ekwipunek każdego wspinacza - czekan, raki, liny, uprząż, kask, łapawice... Pytaniom nie było końca. Zadowoleni ze spotkania uczniowie podziękowali gościowi gromkimi brawami. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania!


 
 

Anna Bul



dyskoteka

2011-06-13




9 czerwca klasa VI a bawiła się na ostatniej szkolnej dyskotece. Wraz z wychowawcą i klasową Radą Rodziców zorganizowała komers. Dziewczęta upiekły pyszne ciasta i zrobiły sałatkę. Po lekcjach w czwartek uczniowie zajęli się wystrojem harcówki i przygotowaniem stołu z łakociami. O 16 rozpoczęła się nasza zabawa. Wszyscy w doskonałych humorach bawili się do 19. Rodzice zrobili nam także niespodziankę- w połowie zabawy "ładowaliśmy akumulatory" pyszną pizzą. Wszyscy jednomyślnie przyznali, że szkoda, że to już ostatnia taka klasowa dyskoteka w Szóstce.

Dominika Swatkowska



informacja

2011-06-08




ZESTAW PODRĘCZNIKÓW I ĆWICZEŃ OBOWIĄZUJĄCYCH W ROKU SZKOLNYM 2011/2012



>>> Pobierz <<<

Dyrekcja



Sześciolatki w szóstce

2011-06-08




  7 czerwca gościliśmy w naszej szkole rodziców przyszłych pierwszoklasistów. Nie zabrakło też samych zainteresowanych, bowiem przygotowano dla nich kilka atrakcji. Przedszkolaki wzięły udział w przedstawieniu, przygotowanym dla nich przez uczniów szkolnego kółka teatralnego. Nasi uczniowie zaprezentowali spektakl "Księżniczka na ziarnku grochu" na motywach baśni J. CH. Andersena. Kolorowe stroje, wartka akcja, zabawne dialogi oraz ekspresja aktorów sprawiły, że widzowie z uwagą śledzili losy bohaterów i znakomicie się bawili. Sześciolatki ośmielone występem naszych uczniów postanowiły też spróbować swych sił na scenie. Po spektaklu przedszkolaki wzięły udział w pokazie AIKIDO, później był czas na zapoznanie się ze szkołą.


 
 
 



A. Tomaszewska, R. Latkowska, J. Rogozińska, J Karolczyk, E Hadasz, R. Płaczek



"Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy"

2011-06-08



  6 czerwca 2011r. o godz. 17.00 odbyła się prezentacja efektów pracy III etapu projektu "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy", w którym uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej b wraz z rodzicami oraz pani wicedyrektor Izabela Kurzyca. Pokaz odbywał się pod hasłem "Olimpiada wiedzy i umiejętności". Dzieci z klasy pierwszej prezentowały zdobyte umiejętności i zdolności, które rozwijały na zajęciach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Za swoje prezentacje otrzymali gorące brawa. Zajęcia w tym projekcie uwzględniały rozwijanie mocnych i słabych stron dziecka, zróżnicowanie uzdolnień, pracę według własnych zainteresowań. Uczniowie z dużym zaangażowaniem w ciągu całego roku szkolnego przyswajali sobie nowe wiadomości i umiejętności, rozwijając wielorakie inteligencje. Rodzice zostali zaproszeni do wspólnej zabawy z wykorzystaniem otrzymanych środków do realizacji projektu.

 
 

Joanna Karolczyk



XXI Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej

2011-06-08



   W Siemianowickim Centrum Kultury zakończył się XXI Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. W czasie imprezy zaprezentowały się zespoły taneczne, wokalno- muzyczne i teatralne oraz soliści ćwiczący w siemianowickich szkołach i placówkach kulturalno- oświatowych. Podczas przeglądu muzyczno - wokalnego zaprezentowali się tez nasi uczniowie: Ula Kozielska z klasy IVa i Maciek Wawrzynek z klasy IIa. Obydwoje otrzymali nagrody w kategorii SOLIŚCI do 13 lat. Ula zajęła III miejsce, a Maciek otrzymał wyróżnienie.

G R A T U L U J E M Y ! ! !



 

Dominika Wawrzynek



2011-06-02



W tajemniczym ogrodzie...

Na jedną lekcję szkolna sala zamieniła się w kolorowy ogród, a to za sprawą
klasy V b, która przygotowała inscenizację lektury "Tajemniczy ogród" F. H.
Burnett. Zespoły zaprezentowały krótkie scenki nawiązujące do różnych
fragmentów książki. Klasowe jury oceniało występ aktorów pod względem
zgodności z treścią lektury, gry, wyraźnej i wyrazistej wymowy, prawidłowego
akcentowania i poprawności językowej oraz przygotowanych rekwizytów i
charakteryzacji. Podczas scenek grupy zaprezentowały wysoki poziom
przygotowania. Ciekawa forma omawiania lektury, zabawa i spora dawka humoru
sprawiły, że lekcja ta, na długo zapadnie w pamięci uczniów.

Uczennica Natalia Mokrus tak relacjonuje niecodzienną lekcję języka polskiego:

W dniu 25 maja 2011r. w klasie 5 b odbył się pokaz scenek nawiązujących
do lektury "Tajemniczy ogród". Uczniowie zaprezentowali się w barwnych
strojach, a swą grą pokazali, że w ich żyłach płynie aktorska krew.


Klasowym aktorom życzę dalszego zgłębiania sztuki scenicznej i rozwijania talentów.

Aurelia Tomaszewska



Ogólnopolski konkurs języka angielskiego ALBUS 2011

2011-06-02



Ogólnopolski konkurs języka angielskiego ALBUS 2011



6 maja 2011 rok uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie języka angielskiego ALBUS zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej.

Dyplomy laureatów zdobyli:
Aleksandra Malkowska z klasy VC
Bartosz Nowicki z klasy VC

Dyplomy wyróżnienia uzyskali:
Kajetan Budziak z klasy IVA
Julianna Trawińska z klasy VC

GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów!

Nauczyciele języka angielskiego



dzień dziecka klasy I_III

2011-06-02



Tegoroczny Dzień Dziecka odbył się w naszej szkole w atmosferze piknikowej zabawy oraz sportowych rozgrywek. Klasy I oraz II pod opieką wychowawców udały się do MDK "Jordan". Tam wybrano mistrzynię oraz mistrza w skokach na skakance oraz w biegach.Dużą atrakcją dla dzieci było również malowanie twarzy w fantazyjne wzory. Wyniki rywalizacji w skokach na skakance:

Klasy I:
Mistrzyni: Wanessa Molenda kl. Ia
Mistrz: Paweł Polechoński kl. Ia
Klasy II:
Mistrzyni: Wiktoria Dragon kl. IIa
Mistrz: nie wyłoniono

Biegi:
Klasy I:
Mistrzyni: Samanta Makosz kl. Ib
Mistrz: Kordian Pichen kl. Ic
Klasy II:
Mistrzyni: Wanessa Rzeźniczek kl. IIa
Mistrz: Adam Cieluch kl. IIa








zielona szkoła

2011-06-02



Uczniowie klas III przebywający w Pogorzelicy na Zielonej szkole brali udział w kolejnych wycieczkach. 27.05. udali się do Kołobrzegu. Wraz z przewodnikiem zwiedzali to piękne miasto i port, wypłynęli w rejs statkiem „Santa Maria” oraz wzięli udział w Pirackiej Przygodzie na terenie latarni morskiej. 28. 05. odwiedzili Kowbojów i Indian w Zieleniewie, gdzie odbyli przejażdżkę konną, zwiedzili mini ZOO, obejrzeli pokazy kaskaderskie i uczestniczyli w zabawach w przepięknej scenerii Dzikiego Zachodu. 30. 05. Kolejką Retro pojechali do Trzęsacza, w którym odwiedzili Muzeum Multimedialne na 15 Południku i obejrzeli z tarasu widokowego ruiny kościoła. Chociaż koniec wypoczynku śródrocznego już blisko na uczestników Zielonej szkoły czekają jeszcze atrakcje związane z Dniem Dziecka. Pozdrawiamy i zapraszamy do obejrzenia zdjęć.




Izabela Kurzyca



komunikat

2011-05-30



RODZICE PRZYSZŁOROCZNYCH

KLAS I



Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Siemianowicach Śl.
informuje, że 7 czerwca 2011r. o godz. 17.00 w sali gimnastycznej
odbędzie się zebranie rodziców - dzieci zapisanych do
przyszłorocznych klas pierwszych z rocznika 2004 i 2005.
Chętnie zapraszamy również przyszłych pierwszoklasistów na
spotkanie ze szkołą oraz udział w przedstawieniu.

Dyrekcja



konkurs

2011-05-29







KONKURS MITOLOGICZNY "MISTRZ OLIMPU"



Znane są już wyniki konkursu mitologicznego, który odbył się 25 maja 2011 roku. Wszyscy uczniowie wykazali się świetną znajomością mitologii, a tytuł MISTRZA OLIMPU zdobyła Justyna Pendowska z klasy VI c, zdobywając największą liczbę punktów - 39. Drugie miejsce ex aequo zdobyły: Marzena Andrzejczak z klasy VIc, Izabella Kaniut z klasy Vc oraz Agnieszka Namysło z klasy VIa (38 pkt.). Jako trzecia na podium stanęła Aleksandra Malkowska z klasy Vc (36pkt.), a wyróżnienie otrzymał uczeń tej samej klasy - Sebastian Szyszka (33 pkt.).

Oto wyniki pozostałych uczestników:

Bartosz Nowicki - 31 pkt.
Iwona Ficek, Oktawia Sobczyk - 27 pkt.
Jolanta Tokarska - 25pkt.
Bartłomiej Roskos - 21 pkt.
Monika Giluk 18 pkt.

Zwycięzcom serdecznie gratuluję, wszystkim dziękuję za udział w konkursie i zapraszam do kolejnych mitologicznych zmagań za rok!

Ewa Gamza



pozdrowienia z zielonej szkoły

2011-05-29



Tegoroczna Zielona Szkoła osiągnęła półmetek. Uczniowie klas III podczas pobytu w Pogorzelicy brali udział w konkursie rzeźby z piasku. Odbyła się także gra terenowa zakończona szukaniem skarbu zakopanego na plaży. 27 maja odbędzie się wycieczka do Kołobrzegu. Pozdrawiamy wszystkich bardzo serdecznie i dołączamy kilka zdjęć.




Izabela Kurzyca



gazetka szkolna

2011-05-29



Mamy swoją gazetkę !!!



Chcesz dowiedzieć się więcej o swojej szkole,
jej uczniach i nauczycielach ?
Teraz to możliwe!
1 czerwca ukaże się pierwszy numer naszej szkolnej gazetki

SAWKA

A w nim:

Krótka historia "Sawki"
Sekrety bycia dzieckiem
Wywiad z panią Hadasz
Wspomnienia szóstoklasistów
Relacje z wycieczek
Humor z naszych zeszytów

Cena 1 zł
P  O  L  E  C  A  M  Y  !!!

Ewa Gamza



pozdrowienia z zielonej szkoły

2011-05-22



  Już minęło 5 dni od wyjazdu uczniów klas III do Pogorzelicy. Pogoda i humory dopisują wszystkim uczestnikom. Dzieci spędzają czas bardzo aktywnie, spacerują po okolicy, przebywają na plaży. Uczniowie zwiedzili już latarnię morską w Niechorzu, ale największe atrakcje dopiero przed nimi.

  
  

Izabela Kurzyca



XIX ZŁAZ GÓRSKI MŁODZIEŻY MIASTA SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE "SZCZYRK 2011"

2011-05-22



  20 maja nasza szkoła wzięła udział w XIX złazie górskim "Szczyrk 2011" w Beskidzie Śląskim, którego głównym organizatorem był PTTK - Oddział Siemianowice Śląskie. W złazie uczestniczyło 42 uczniów z klas IV - VI oraz 5 opiekunów: Elżbieta Krygowska, Ewa Gamza, Patrycja Kraj - Rybarczyk, Wojciech Frąckowiak oraz Ewa Hadasz - kierownik złazu. Uczestnicy złazu wędrowali trasą z Przełęczy Salmopol, przez górę Kotarz, do Przełęczy Karkoszczonka - szlakiem czerwonym (2,5 godz.). Meta znajdowała się w Chacie Wuja Toma - starej, góralskiej zagrodzie z 1918 roku, usytuowanej na Przełęczy Karkoszczonka. Tam nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę w wielu przeprowadzonych konkursach. Niestety, rozszalała się burza i konkurencje nie mogły być rozstrzygnięte. O wynikach zostaniemy niebawem poinformowani. Póki co, żyjemy pięknymi wspomnieniami i czekamy na kolejny złaz. Ale to dopiero za rok...


Wskazówki na drogę...

No to - zaczynamy przygodę!

Pierwszy odpoczynek

Komu w drogę, temu czas...

Relaks w lesie...

...i w krzakach

Niektórzy wypoczywali w słońcu...

...inni szukali cienia

Kamienny krzyż z europejskiego ołtarza na górze Kotarz

Nasz przewodnik - jeszcze w formie...

Marszu ciąg dalszy

Gorący towarzysz naszej wędrówki

Niektórzy mylili kierunki...

Ładujemy akumulatory

Kroczymy przed siebie...

... i nie oglądamy się do tyłu...

...chyba, że czekamy na przewodnika naszej wyprawy! Tak łatwo przecież zgubić się w lesie...

Niektórzy mieli naprawdę dosyć...

Reszta się nie poddawała> Przeprawa przez las

Blisko...

...coraz bliżej...

Meta!!!

Zmagania z tarczą

A za oknem ulewa!

Ostatnie przygotowania do powrotu

Ewa Gamza



SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY

2011-05-22



  Alkohol, narkotyki, nikotyna, agresja i przemoc to główne zagrożenia czyhające na dzisiejszą młodzież. Tak niewiele potrzeba, aby stać się ich niewolnikiem. Dlatego też bardzo ważne jest, żeby młodzi ludzie uświadomili sobie, jakie mogą być konsekwencje i negatywne skutki spożywania używek. 19 maja uczniowie klas IV-VI obejrzeli spektakl profilaktyczny, przygotowany przez aktorów Teatru Horyzont z Krakowa pt. "I kto tu rządzi? Czyli rozmowa z samym sobą". Spektakl miał na celu ukazanie konsekwencji wynikających z uzależnienia od alkoholu, narkotyków, nikotyny i substancji psychotropowych. Pokazał podstawowe problemy i zagrożenia, które w dzisiejszych czasach nie omijają młodych ludzi i pogłębił wiedzę w zakresie szkodliwości poszczególnych środków. Uświadomił też, że sięganie po wszelkiego rodzaju używki jest samodzielnym wyborem każdego człowieka, za który każdy musi być sam odpowiedzialny.

Ewa Gamza



Konkurs "SZKOLNY OMNIBUS- GIMNAZJUM NR 2"

2011-05-18




Już po raz drugi Gimnazjum nr 2 w Siemianowicach Śląskich zorganizowało dla uczniów klas szóstych turniej wiedzy "Szkolny omnibus". I tym razem nie zabrakło naszej drużyny, reprezentowały nas uczennice klasy VI a: Sonia Dyla, Agnieszka Namysło i Dagmara Pieszur. Szkolne zespoły pracowały nad rozwiązaniem zadań w trzech blokach tematycznych: matematycznym, językowym i humanistycznym. Konkurs przebiegał w przyjaznej i miłej atmosferze, a nasza reprezentacja zdobyła drugie miejsce.





Gratulacje!

A. Tomaszewska



SZW

2011-05-15



W klasach IV dobiega końca realizacja programu Szkoła Zarządzająca Wiedzą. Nabyte w jej trakcie umiejętności związane głównie z twórczym, kreatywnym i fantastycznym myśleniem mogli wykorzystać czwartoklasiści, chwaląc się swoją bogatą wyobraźnią podczas konkursu pisania baśni.

Oto wyniki:

I miejsce - Kajetan Budziak - IVa
II miejsce - Maciej Drosdz - IVa
III miejsce - Filip Brajza - IVa.

Przyznano również dwa wyróżnienia: Jackowi Gabrysiowi z IVb oraz Klaudii Pastor z IVc.

Gratulujemy pomysłowości i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.

Anna Bul



MISTRZ ORTOGRAFII

2011-05-15



W piątek 13 maja w naszej szkole miał miejsce finał konkursu ortograficznego dla klas IV-VI. No i mamy MISTRZA ORTOGRAFII - został nim uczeń klasy Vc BARTOSZ NOWICKI. Wicemistrzem została Agnieszka Namysło z klasy VIa, a trzecie miejsce zajęła Adriana Bereś z klasy Vb.

Nagrody wręczymy podczas uroczystej akademii z okazji zakończenia roku szkolnego.

GRATULUJEMY!

Nauczyciele języka polskiego



Szkoła Harmonijnego Rozwoju

2011-05-12



Dnia 5 maja 2011 w Willi Fitznera odbył się finał konkursu historycznego. Konkurs został zorganizowany z okazji obchodów 90. Rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Nasza uczennica Justyna Pendowska jako jedyna z uczestników odpowiadała bezbłędnie i zajęła I miejsce w Siemianowicach Śląskich. Ze względu na bardzo wysoki poziom konkursu nagroda za I miejsce zostanie wręczona na uroczystej sesji Rady Miasta 13 maja 2011r.

Dyekcja



Szkoła Harmonijnego Rozwoju

2011-05-11



09.05.2011 odbyła się druga prelekcja dla rodziców w ramach projektu Szkoła harmonijnego rozwoju, której tematem było "Rola pozytywnych wzmocnień w Edukacji dziecka"

Dyekcja



SZKOŁA ZARZĄDZAJĄCA WIEDZĄ

2011-05-08



Podsumowaliśmy kolejne etapy programu Szkoły Zarządzającej Wiedzą w klasach czwartych - Zdobywanie wiedzy i Twórcze myślenie.
Tym razem uczniowie uczyli się jak należy zdobywać wiedzę, by następnie twórczo z niej korzystać. Teraz wiedzą:

1. Jak się skupić i zabrać do nauki?
2. Jak czytać ze zrozumieniem?
3. Jak zapamiętać?
4. Jak robić notatki?
5. Jak zdobywać nowe informacje?
6. Jak uczyć się do klasówki i egzaminu?

Oto MISTRZOWIE ZDOBYWANIA WIEDZY:

KLASA IV A

1. Brajza Filip
2. Bujok Justyna
3. Chrzanowska Aleksandra
4. Drosdz Maciej
5. Fidurski Jakub
6. Jabłońska Wiktoria
7. Jaromin Dominika
8. Kozielska Urszula
9. Nowak Paweł
10. Ofton Nicola
11. Okuńska Monika
12. Słociński Karol
13. Tomaszkiewicz Norbert

KLASA IV B

1. Bajbakow Wiktor
2. Fiuk Wiktoria
3. Gabryś Jacek
4. Jankowska Nicol
5. Janocha Natalia
6. Kalyta Adrian
7. Kocot Mateusz
8. Kondracki Tomasz
9. Krzysztofik Karol
10. Ledwig Oskar
11. Namysło Tomasz
12. Piechaczek Klaudia
13. Pilszak Michał
14. Podsiadło Weronika
15. Polechoński Piotr
16. Rogalska Klaudia
17. Rurańska Weronika
18. Skwarczyński Adrian
19. Szwarcer Wiktoria
20. Szymkiewicz Łukasz
21. Wawrzynek Kinga
22. Zwyrtek Dominik

KLASA IV C

1. Berendt Nikoletta
2. Cholewa Jakub
3. Gębicki Kamil
4. Klim Kamil
5. Kozak Nicol
6. Lewicka Natalia
7. Marcinkowski Dawid
8. Maska Aleksy
9. Pastor Klaudia
10. Pichen Brajan
11. Sokół Weronika

Podczas Twórczego myślenia uczniowie starali się rozstrzygać otwarte problemy poprzez tworzenie nowych pomysłów, ocenianie przeciwstawnych punktów widzenia i wybór najciekawszych rozwiązań. Nauczyli się myśleć otwarcie, bez ograniczeń. Dzięki temu teraz szybciej osiągają sukces, a zamiast korzystać z gotowych wzorców i schematów, jako osoby twórcze -wykraczają poza tradycyjną wiedzę i szukają wciąż nowych rozwiązań.

MISTRZOWIE TWÓRCZEGO MYŚLENIA:

KLASA IV A

1. Brajza Filip
2. Bujok Justyna
3. Budziak Kajetan
4. Fidurski Jakub
5. Kozielska Urszula
6. Krawczyk Karol
7. Nowak Paweł
8. Ofton Nicola
9. Okuńska Monika
10. Słociński Karol

KLASA IV B

1. Bajbakow Wiktor
2. Fiuk Wiktoria
3. Gabryś Jacek
4. Jankowska Nicol
5. Janocha Natalia
6. Kalyta Adrian
7. Kocot Mateusz
8. Kondracki Tomasz
9. Krzysztofik Karol
10. Ledwig Oskar
11. Namysło Tomasz
12. Piechaczek Klaudia
13. Pilszak Michał
14. Podsiadło Weronika
15. Polechoński Piotr
16. Rogalska Klaudia
17. Rurańska Weronika
18. Skwarczyński Adrian
19. Szwarcer Wiktoria
20. Szymkiewicz Łukasz
21. Ściernicka Weronika
22. Wawrzynek Kinga
23. Zwyrtek Dominik

KLASA IV C

1. Berendt Nikoletta
2. Cholewa Jakub
3. Gębicki Kamil
4. Głowacki Konrad
5. Klim Kamil
6. Kozak Nicol
7. Lewicka Natalia
8. Marcinkowski Dawid
9. Maska Aleksy
10. Pastor Klaudia
11. Pichen Brajan
12. Sokół Weronika

UWAGA!!!

W module Zdobywanie wiedzy MISTRZEM NAD MISTRZAMI okazał się Mateusz Kocot , zdobywając aż 46 punktów, natomiast w module Twórcze myślenie - Tomasz Namysło z wynikiem 51 punktów! Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w zaliczaniu kolejnych etapów!!!

Ewa Gamza



KONKURS MITOLOGICZNY "MISTRZ OLIMPU"

2011-04-28



KONKURS MITOLOGICZNY "MISTRZ OLIMPU"
Dnia 25 maja 2011r. roku o godzinie 13.40 w sali nr 3 odbędzie się konkurs mitologiczny pt. "MISTRZ OLIMPU".
W konkursie może wziąć udział dowolna ilość uczniów z klas piątych
i szóstych. Zgłoszenia przyjmuje organizator konkursu - pani Ewa Gamza do dnia 4 maja 2011 r.

Cele konkursu:
  • Popularyzowanie kultury antycznej;
  • Poszerzanie wiadomości o bogach i herosach starożytnej Grecji;
  • Utrwalanie popularnych zwrotów i wyrażeń wywodzących się z mitologii.

    Wymagania konieczne:
  • Znajomość postaci i wydarzeń z mitologii;
  • Rozumienie znaczenia podstawowych związków frazeologicznych mających swe źródła w wydarzeniach mitologicznych;
  • Interpretacja w sposób prawidłowy treści mitów.

    Forma konkursu:
  • Test składający się z zadań zamkniętych i otwartych. Zestaw obowiązujących tekstów:

  • Mity z podręcznika do języka polskiego dla klasy V:

    - Helios i Faeton str. 20
    - Wiatry str. 40
    - Królestwo morza str. 51
    - Demeter i Kora str. 59
    - Tułaczka Odyseusza str. 162
    - Syzyf str. 222
    - Puszka Pandory str. 229
    - Która najpiękniejsza? Str. 238
    - Prometeusz str. 241
    - Pojedynek str. 260

  • Ponadto: "O narodzinach świata","Dedal i Ikar", "Dwanaście prac Heraklesa", "O królu Midasie"," O Tantalu", "Wojna trojańska", "Orfeusz i Eurydyka", "O Ariadnie i Tezeuszu", "O powstaniu Rzymu"

    Uczniowie mogą szukać powyższych tekstów w następujących źródłach: Jan Parandowski: Mitologia, Wojciech Rzehak: Mitologia, Wanda Markowska: Mity Greków i Rzymian, Robert Graves: Mity greckie Życzę powodzenia!

    Organizator: Ewa Gamza


  • Sztuka

    2011-04-18



    18 kwietnia klasy IVa i IVb wybrały się wraz ze swoimi opiekunami: p.Cyganek, p.Bul i p.Wawrzynek do Chorzowskiego Centrum Kultury na spektakl pt. "Wyspa skarbów'', przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Sztuka była adaptacją powieści podróżniczo-przygodowej wybitnego szkockiego pisarza i podróżnika Roberta Louisa Stevensona. Uczniowie wraz z głównym bohaterem Jimem odbyli porywającą, niezwykłą, a także niebezpieczną wyprawę po skarb, dając odpór piratom i pokonując własne słabości, by z uporem dotrzeć do celu. Aktorzy zapewnili moc dobrej zabawy i dostarczyli wielu emocji. Przedstawienie zostało wzbogacone licznymi efektami, takimi jak: marynarskie piosenki, barwne kostiumy z epoki, gra świateł, czy też efektowne pojedynki. Po spektaklu miały miejsce warsztaty teatralne, podczas których młodzi widzowie mogli osobiście przekonać się jak trudny jest zawód aktora. Pełni wrażeń czwartoklasiści wrócili z radością do szkoły.

    Anna Bul



    Konkurs "Słów cięcie - gięcie"- pierwsze miejsce dla naszej drużyny

    2011-04-18



    Wczoraj 14 kwietnia 2011r. w Szkole Podstawowej nr 14 w Chorzowie odbył się VI Rejonowy Konkurs Językowy "Słów cięcie - gięcie, czyli potyczki językowe".
    Wśród drużyn reprezentujących szkoły z Siemianowic i Chorzowa znalazła się nasza w składzie:

    Marzena Andrzejczak kl. VI c,
    Monika Giluk kl. VI a,
    Agnieszka Namysło kl. VI a.


    Konkurs składał się z dwóch części: pierwszej, w której zmierzyło się siedem drużyn oraz drugiej- finałowej, do której przeszły trzy najlepsze reprezentacje. Zespoły zmagały się z zadaniami, sprawdzającymi ich znajomość przysłów, frazeologii, synonimów i homonimów oraz praktycznego użycia wyrazów obcych. Bardzo ciekawą konkurencją okazała się gimnastyka dla języka, czyli tzw. językołamacze, kontrolujące poprawność i wyrazistość wymowy. Na tym etapie konkursu nasze zawodniczki okazały się niedoścignione.
    W zmaganiach finałowych drużyny miały za zadanie m.in. wyrazić w sposób humorystyczny swoją opinię na podany temat. Rymowanka o komplementach, autorstwa uczennic naszej szkoły, urzekła jurorów najbardziej i zdobyła najwyższą ilość punktów.
    Zawodnicy reprezentowali wysoki poziom wiedzy i umiejętności, jednak najlepszą grupą okazała się drużyna naszej szkoły. Pokonaliśmy szkoły siemianowickie i chorzowskie!
    Gratulacje składamy naszym uczennicom oraz nauczycielom prowadzącym pani mgr Annie Bul i mgr Aurelii Tomaszewskiej. Życzymy kolejnych, równie wspaniałych sukcesów! Słowa uznania kierujemy również w stronę organizatorów konkursu, za przyjazną atmosferę oraz ciekawą i zabawną formę. A oto próba dla zainteresowanych! Przeczytaj wyraźnie i poprawnie poniższe językołamacze:

    Pewien młodzieniec ze wsi Tenczyn
    Szok przeżył podczas swych zaręczyn
    Bo teść zaręczał
    Przyszłego zięcia,
    Że słono zapłaci za ten czyn.
    *
    Z rozentuzjazmowanego tłumu wyindywidualizował się.
    *
    Przemiał pszenicy na żarnach z dawien dawna przynosił ludziom pożytek.

    Nauczyciel j. polskiego SP6 mgr Aurelia Tomaszewska



    Konkurs matematyczny

    2011-04-18



    Konkurs matematyczny "Szczęśliwa trzynastka".

    14 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 13 odbył się konkurs matematyczny "Szczęśliwa trzynastka". Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 5c Damian Czech, Bartosz Nowicki oraz uczniowie klasy 6c Tomasz Małycha i Roman Zemeła. Konkurs składał się z 3 części. Bardzo trudny test pisemny najlepiej z wszystkich uczestników konkursu ( dwudziestu kilku) rozwiązali Romek i Tomek, oni także zauroczyli szanowne jury prezentacją scenki o losach pewnej "ósemki", zdobywając najwięcej punktów. Również Damian i Bartek przedstawili bardzo ciekawą scenkę o przygodach Pitagorasa. Do trzeciej rundy matematycznych zmagań, przeszli bez problemów Romek i Tomek. Ustny konkurs skomplikowanych zagadek i zadań matematycznych wygrali gospodarze. Ostatecznie po podsumowaniu zdobytych punktów we wszystkich częściach konkursu Tomasz Małycha oraz Roman Zemeła zostali wicemistrzami wiedzy matematycznej wśród uczniów szkół podstawowych w naszym mieście.
    Do konkursu uczniów przygotowała pani mgr Izabela Kurzyca.










    Konkurs recytatorski

    2011-04-10



    6 kwietnia 2011r w Szkole Podstawowej nr 4 przeprowadzony został XII Miejski Konkurs Recytatorski.
    Jak zawsze, wzbudził wielkie zainteresowanie i emocje wśród najmłodszych uczniów. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem:„Dzieci w poezji dziecięcej”.

    Konkurs przebiegał w trzech kategoriach.W kategorii klas drugich drugie miejsce zajęła Julia Banaś z klasy IIa,
    a w kategorii klas trzecich również drugie miejsce zajęła nasza uczennica - Zofia Hrybik z klasy IIIb.

    Naszym zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!



    XIX Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

    2011-04-10



    Dnia 07.04.2011 w MDK im. dr H. Jordana, odbyły się powiatowe eliminacje XIX Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym,
    którego celem jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa
    ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez:
    1. popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach,
    2. kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu,
    3. propagowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej
    pomocy przedmedycznej,
    4. popularyzacja roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.

    W Turnieju wzięli udział uczniowie wszystkich siemianowickich szkół
    podstawowych i gimnazjów. Trzyosobowe drużyny zmagały się rozwiązując
    testy ze znajomości przepisów ruchu drogowego i pokonując przygotowany specjalnie tor przeszkód. Dzięki
    staraniom władz miasta, uczestnicy mogli po raz pierwszy sprawdzać swoje
    umiejętności jeżdżąc po miasteczku ruchu drogowego, które znajduje się na terenie MDK.

    Wyniki klasyfikacji:
    - szkoły podstawowe :
    I miejsce indywidualnie - Aneta Jędrzejak ze Szkoły Podstawowej nr 8,
    I miejsce drużynowo - Szkoła Podstawowa nr 6,
    - gimnazja:
    I miejsce indywidualnie - Mateusz Orliński z Gimnazjum nr 8,
    I miejsce drużynowo - Gimnazjum nr 3.
    W eliminacjach okręgowych turnieju Siemianowice Śląskie reprezentowane będą
    przez drużynę Szkoły Podstawowej nr 6 w składzie: Tomasz Małycha, Patryk
    Sikorski, Mateusz Przybyła i drużynę Gimnazjum nr 3 w składzie: Damian
    Blachnik, Damian Nowicki, Tomasz Steuer.
    Wspaniałe nagrody dla wszystkich uczestników ufundowali sponsorzy: ELMECH
    KAZETEN, Elstan, Milimex, Gesto, Wroban.
    Dziękujemy za pomoc w organizacji turnieju władzom miasta, KWP Katowice,
    sponsorom i MDK im. dr H. Jordana.













    Elżbieta Agacka - dyr SP6 w Siemianowicach Śl.
    nadkom. Adam Dragański - KMP Siemianowice Śl.



    ZAPROSZENIE

    2011-04-07



    Szkoła harmonijnego rozwoju


    PROJEKT REALIZOWANY W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH W RAMACH PROGRAMU OPERACYJNEGO KAPITAŁ LUDZKI
    WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO



    Szanowni Rodzice

    Serdecznie zapraszam na przygotowane dla Państwa szkolenie
    pt.: "Jak pomóc dziecku w nauce?", które odbędzie się w środę - 13 kwietnia
    o godzinie 17.00. Będziecie mieli okazję zapoznać się ze skutecznymi
    metodami pracy z dzieckiem, wymienić swoje doświadczenia i porozmawiać
    z pedagogiem. Miejsce spotkania - sala nr 2.
    Liczę na Państwa niezawodną obecność.



    Dyrekcja



    Halowa Śląska Liga Dzieci

    2011-03-31



    Halowa Śląska Liga Dzieci - PODWÓJNY SUKCES !!!



    Marzec okazał się szczęśliwym miesiącem dla uczniów klasy sportowej z hokeja na trawie po sukcesach w Środzie Wielkopolskiej i Zabrzu nadszedł czas na Halową Śląską Ligę Dzieci (rocznika 99).

    W dniu 26.03.2011 r. w Gliwicach odbył się ostatni turniej w ramach Halowej Śląskiej Ligi Dzieci i tam nasi uczniowie okazali się bezkonkurencyjni dla innych zespołów wygrywając wszystkie swoje spotkania w kategorii chłopców i dziewcząt.

    Przypomnijmy że dziewczęta po pierwszym turnieju zajmowały pierwsze miejsce i utrzymały je do końca nie doznając żadnej porażki. Natomiast chłopcy po pierwszej turze zajmowali 2 miejsce przegrywając na bramki z zespołem Komety Łabędy, ale w drugim turnieju nie pozostawili złudzeń komu należy się mistrzostwo ligi i finale okazali się lepsi od rywali wygrywając 2 : 0.

    Klasyfikacja dziewcząt:

    1. UKS MUSTANGI MICHAŁKOWICKIE
    2. KOMETA GLIWICE
    3. MKS SIEMIANOWICE

    Klasyfikacja chłopców:

    1. UKS MUSTANGI MICHAŁKOWICKIE
    2. KOMETA ŁABĘDY
    3. ÓSEMKA TARNOWSKIE

    Sezon halowy zakończył się pomyślnie dla naszych młodych sportowców, teraz czas na boisko otwarte i oby one okazało się pełne sukcesów.

    Życzymy POWODZENIA.



    Łukasz Wojcieszak



    Święto szkoły

    2011-03-27



    W pierwszym dniu wiosny - 21 marca - tradycyjnie w naszej placówce miało miejsce ŚWIĘTO SZKOŁY. Tym razem było ono szczególnie ważne, gdyż wiązało się z JEJ jubileuszem - 180 rocznicą istnienia. Impreza odbyła się na sali gimnastycznej, gdzie poszczególne klasy prezentowały efekty swoich długotrwałych przygotowań do tego dnia. Oceniało je jury w składzie: p.I.Kurzyca, p.E.Hadasz, p.D.Wawrzynek. Rozpoczęło się od prezentacji wesołych scenek z życia szkoły, nawiązujących do jej historii. A zatem mogliśmy między innymi zobaczyć jak to było, gdy uczniowie uczyli się w języku niemieckim, czy też rosyjskim. Dzięki wplecionemu w występy humorowi, śmiechu było co niemiara. Jurorzy mieli trudne zadanie w wyborze najlepszej prezentacji. I tak na poziomie klas szóstych wygrał zespół VIc. W klasach piątych zwyciężyły scenki klas Vb i Vc. Wśród najmłodszych najciekawszy okazał się występ klasy IVc. Następnie reprezentanci poszczególnych klas zaprezentowali przygotowane wcześniej plakaty będące reklamami naszej szkoły. To zadanie najlepiej wykonali uczniowie VIa, Vc i IVb. Prace uświetniają teraz korytarze placówki. Pani Hadasz przeprowadziła również mini konkurs wiedzy o naszej szkole, który wygrał przedstawiciel VIb - Damian Kowalczyk. Uroczystość dobiegała końca przy przepięknym występie muzycznym Uli Kozielskiej- IVa, a także fantastycznych popisach recytatorskich Izy Kaniut-Vc i Pawła Nowaka-IVa. Na zakończenie pani wicedyrektor podziękowała wszystkim za przygotowanie tak wspaniałej zabawy, po czym zadowoleni uczniowie udali się do swoich klas.

    Do zobaczenia za rok!





    Anna Bul



    Powitanie wiosny klasy I-III

    2011-03-27








    Wychowawcy



    Wywiadówki

    2011-03-27



    21 marca w naszej szkole miały miejsce wywiadówki. Rodzice uczniów klasy IVb tym razem zostali zaproszeni na wyjątkowe spotkanie, podczas którego odbyli podróż w czasie do baśniowej krainy zwanej Narnią. Stało się to za sprawą przygotowanych przez ich dzieci scenek do lektury "Lew, czarownica i stara szafa". Czwartoklasiści wykazali się znakomitym kunsztem aktorskim. Rodzice z kolei byli bardzo dumni ze swych pociech, które nagrodzili gromkimi brawami. Po tak wspaniałym przyjęciu z uśmiechem na twarzy wysłuchali również informacji dotyczących życia szkoły oraz odebrali karty z ocenami swoich dzieci. Nie pozostaje nam nic innego jak obiecać więcej takich spotkań!






    Wychowawca klasy - Anna Bul



    KONKURS PRZYRODNICZY

    2011-03-27



    W dniu 15 marca 2011r. uczennice klasy VI a i VI c : Sonia Dyla , Marzena Andrzejczak, Oktawia Sobczyk i Justyna Pendowska brały udział w miejskim etapie dziesiątej edycji regionalnego konkursu "ZIEMIA NASZYM WSPÓLNYM DOMEM", który odbył się w Szkole Podstawowej nr 20. Konkurs obejmował materiał nauczania przyrody oraz zagadnienia z ekologii i zdrowia. Do finału zakwalifikowała się JUSTYNA PENDOWSKA i będzie reprezentować naszą szkołę 11kwietnia w Chorzowie. Gratulujemy dziewczynom, a Justynie życzymy powodzenia na następnym szczeblu konkursu.

    Regina Płaczek



    II Międzynarodowy Turniej z okazji powstania UKS Iuventa

    2011-03-15



    W dniach 12.03 - 13.03.2011 w Środzie Wielkopolskiej został rozegrany turniej hokeja na trawie dzieci z udziałem zespołów z Niemiec, Słowacji i Polski. Uczniowie naszej szkoły sprawili nam miłą niespodziankę wygrywając w kategorii chłopców po bardzo ładnej grze w finale pokonując Tarpany Gąsawa natomiast dziewczynki

    zajęły drugie miejsce przegrywając w finale dopiero w rzutach karnych ze słowackim zespołem Nova Dubnica. Klasyfikacja chłopców:

    1. UKS MUSTANGI
    2. TARPANY GĄSAWA
    3. POLONIA ŚRODA WLKP

    Klasyfikacja dziewcząt:

    1. NOVA DUBNICA
    2. UKS MUSTANGI
    3. SP 85 POZNAŃ

    Gratulujemy naszym Uczniom i życzymy powodzenia w kolejnych turniejach.




    Łukasz Wojcieszak



    SPORT

    2011-03-15



    NASZE MEDALISTKI
    I miejsce w Siemianowicach - piłka ręczna
    I miejsce w Siemianowicach - piłka koszykowa



    WFiści ;)



    KONKURS RECYTATORSKI

    2011-03-10



    Dnia 10 marca w Młodzieżowym Domu Kultury JORDAN miał miejsce konkurs
    recytatorski, będący miejskim etapem Ogólnopolskiego Konkursu
    Recytatorskiego MAŁY OKR 2011. Naszą szkołę godnie reprezentowało
    sześcioro uczniów w dwóch kategoriach:
    - klasy I-III: Samanta Makosz Ib, Julia Banaś IIa, Zofia Hrybik IIIb -
    dziewczynki zostały przygotowane przez panią Katarzynę Polechońską,
    - klasy IV-VI: Paweł Nowak IVa - przygotowany przez panią Annę Bul,
    Izabella Kaniut Vc - przygotowana przez panią Ewę Gamzę oraz Justyna
    Pendowska VIc - przygotowana przez panią Aurelię Tomaszewską.
    Z radością informujemy, że Paweł Nowak otrzymał wyróżnienie za
    brawurową
    prezentację wiersza Adama Mickiewicza PRZYJACIELE.
    Z kolei Iza Kaniut zauroczyła jurorów fantastycznym wykonaniem DIALOGU Z



    PLUSKWĄ Ludwika Jerzego Kerna, co zaowocowało zdobyciem I miejsca.
    Naszym recytatorom składamy serdeczne gratulacje, a Izie życzymy
    powodzenia podczas etapu regionalnego, który odbędzie się niebawem w
    Pałacu Młodzieży w Katowicach.



    Anna Bul



    Lektura inaczej - "Legendy warszawskie"

    2011-03-09





    Wśród lektur omawianych w klasie piątej znajdują się legendy polskie, dlatego wybraliśmy się (klasa V b i V c) na przedstawienie przygotowane przez Katolicki Teatr Edukacyjny.
    Na spotkanie z bohaterami legend warszawskich udaliśmy się w piątek 4 marca do Centrum Kultury w Siemianowicach.

    Scenariusz przedstawienia napisany został na podstawie książki Artura Oppmana "Legendy warszawskie", wykorzystano również legendę o "Warsie i Sawie" i fragmenty "Pana Twardowskiego". Widzowie poznali historię naszej stolicy. Dowiedzieli się skąd pochodzi herb miasta, odkryli codzienne troski mieszkańców Warszawy sprzed kilkuset lat, poznali losy syreny, bazyliszka i złotej kaczki.

    Aktorzy zbudowali sceny pełne napięcia i komicznych sytuacji oraz zaskakujących zwrotów akcji. W niektórych scenach brali udział sami widzowie, co podobało się uczniom najbardziej. Przedstawienie posiada wiele wartości dydaktycznych m.in. budowanie poczucia wspólnoty narodowej z podkreśleniem znaczenia pojęcia tolerancji, ukazanie składników budujących zapis historii świata wyobraźni, przybliża świat legend naszego kraju.
    Z całą pewnością można stwierdzić, że spektakl "Legendy warszawskie" przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji bawi i uczy. Polecamy.

    A. Tomaszewska, B. Kretek



    Szkoła Harmonijnego Rozwoju

    2011-03-07



    PROJEKT REALIZOWANY W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH W RAMACH PROGRAMU OPERACYJNEGO
    KAPITAŁ LUDZKI WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO






    Cele projektu:
    - rozwijanie sprawności umysłowych oraz osobistych zainteresowań poprzez organizację różnorodnych zajęć
    - wyposażenie dzieci w umiejętności dotyczące sposobów przyswajania wiedzy
    - wzrost świadomości dziecka o posiadanych rodzajach inteligencji i możliwościach ich wykorzystania
    - kształtowanie umiejętności wykorzystywania swoich mocnych stron rozwijanie skutecznego komunikowania się
    - uwrażliwienie na potrzeby innych
    - kształtowanie umiejętności dokonywania samooceny
    - zdobywanie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, a w szczególności związanych z podjęciem nauki w drugim etapie edukacyjnym
    - kształtowanie umiejętności dokonywania samooceny
    - uświadomienie znaczenia nauki w życiu człowieka
    - włączanie dzieci w proces dydaktyczny

    Sposób działania
    - zajęcia dydaktyczne i specjalistyczne z pedagogiem i psychologiem
    - zajęcia rozwijające kompetencje językowe – język angielski
    - zajęcia rozwijające kompetencje matematyczne
    - zajęcia rozwijające kompetencje przyrodnicze
    - zajęcia rozwijające kompetencje informatyczne
    - aktywizowanie rodziców do współpracy w ramach projektu
    - organizowanie wyjazdów i wyjść na zajęcia przygotowane przez pracowników naukowych
    - spotkania z rodzicami dzieci




    Dla kogo ?
    - program przeznaczony jest dla uczniów klas trzecich i ich rodzin



    Zakładane rezultaty:
    - zwiększenie motywacji dzieci do rozwijania swoich zainteresowań i talentów
    - uzyskanie wyższych ocen oraz wyników sprawdzianu po szkole podstawowej
    - wzrost pewności siebie i poprawa samooceny
    - zwiększenie zaangażowania rodzin w wychowanie i naukę


    Sekretariat



    Konkurs o tytuł Mistrza Słówek rozstrzygnięty!

    2011-03-03





    23 lutego 2011r. w naszej szkole odbył się II etap szkolnego konkursu z języka angielskiego o tytuł Mistrza Słówek "WORD MASTER".

    Wszyscy uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom znajomości angielskich słówek.

    Tytuł MISTRZA SŁÓWEK zdobył
    BARTOSZ NOWICKI
    z klasy V C



    II miejsce - Aleksandra Malkowska z klasy VC
    III miejsce - Dagmara Pieszur z klasy VIA
    Wyróżnienia: Julianna Trawińska z klasy VC
    Łukasz Stelmaszczyk z klasy VI C
    GRATULUJEMY!

    Anita Smaga



    SPORT

    2011-02-24



    SP6 na Halowych Mistrzostwach Świata

    W dniach 8.02.2011 - 14.02.2011 w Poznaniu rozegrane zostały Halowe Mistrzostwa Świata w hokeju na trawie kobiet i mężczyzn. To "święto" hokejowe nie mogło odbyć się bez Hokeistów Naszej Szkoły , dlatego też 30 osobowa grupa najmłodszych naszych zawodników udała się tam by dopingować Polaków, zwiedzać Poznań, a także rozegrać turniej hokeja "Mini - Mundial".

    W "Mini - Mundialu" nasi najmłodsi spisali się bardzo dobrze grając w starszym roczniku, gdzie zajęli: dziewczynki 6 miejsce, a chłopcy 8.

    Gratulujemy !!! 2.
    Śląska Liga Dzieci

    W dniu 19.02.2011 w Sosnowcu został rozegrany pierwszy turniej w ramach Śląskiej Ligi Dzieci rocznika '99.

    Uczniowie naszej szkoły spisali się wspaniale zajmując:

    * Dziewczynki - 1 miejsce wygrywając wszystkie spotkania strzelając 46 bramki tracąc 3

    KOLEJNOŚĆ ZESPÓŁ PUNKTY BRAMKI

    1 MUSTANGI MICHAŁKOWICKIE I 27 46 - 3
    2 KOMETA IV ŁABĘDY 24 31 - 6
    3 MKS II SIEMIANOWICE Śl. 18 35 - 16

    * Chłopcy - 2 miejsce przy jednym remisie i wszystkich zwycięstwach strzelając 55 bramek tracąc 6

    KOLEJNOŚĆ ZESPÓŁ PUNKTY BRAMKI

    1 KOMETA ŁABĘDY 28 58 - 4
    2 MUSTANGI MICHAŁKOWICKIE I 28 55 - 6
    3 ÓSEMKA 1 TARNOWSKIE G. 22 43 - 17

    Kolejny turniej odbędzie się 26 marca również w Sosnowcu.

























    Sekretariat



    DYSKOTEKA WALENTYNKOWA

    2011-02-24



    Jest rok pański 2011. Do naszej szkoły przybywają członkowie Braci Rycerskiej KERIN, co by obyczaje ojców gawiedzi szkolnej przybliżyć.



    Tak zaczęła się "żywa lekcja historii" pod nazwą Mieszko I i Wikingowie. Uczniowie, którzy wzięli udział w pokazie, mogli dowiedzieć się jak żyli ludzie w czasach kiedy powstawała historia Polski, w co wierzyli, jak się bronili przed napadami obcych plemion. Prowadzący ciekawie i z humorem opowiadał o zwyczajach jakie panowały 1000 lat temu. Młodzież zobaczyła scenki, np. uczeń wcielił się w rolę Mieszka I został mężem czeskiej księżniczki Dobrawy, a dwaj wojownicy bronili grodu przed wrogiem.



    Przedstawiony w ten sposób fragment historii Polski nabrał barw i stał się "dotykalny". Impreza podobała się zarówno starszym, jak i najmłodszym uczniom. Nauczyciele zauważyli zaciekawienie wśród uczestników pokazu. I o to chodziło…

    Izabela Kurzyca



    DYSKOTEKA WALENTYNKOWA

    2011-02-24



    11 lutego Samorząd Szkolny zorganizował w szkole DYSKOTEKĘ WALENTYNKOWĄ, dla uczniów klas III - VI. Impreza była udana. Wszyscy uczestnicy w karnawałowych humorach bawili się przy dźwiękach dyskotekowych przebojów, wśród których były piosenki idola nastolatek Justina Biebera, a także starsze przeboje - Macarena i Jedzie pociąg. Podczas dyskoteki działał sklepik, gdzie można było kupić napoje chłodzące oraz ciasta dostarczone przez rodziców. Sprzedawano także kartki i maskotki walentynkowe, przygotowane w świetlicy szkolnej. Całkowity dochód z imprezy został przeznaczony na dofinansowanie organizowanej w tym roku Zielonej Szkoły.

    Samorząd Szkolny składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji dyskoteki i kiermaszu.






    Opiekun Samorządu Szkolnego



    KONKURS

    2011-02-23



    Rejonowy Konkurs "Europejskie Kolędowanie"

    Dnia 11.01.2011 w Gimnazjum nr 3 odbył się VII Rejonowy Konkurs "Europejskie Kolędowanie". Rywalizacja wśród uczestników z Chorzowa, Świętochłowic, Bytomia i Siemianowic Ślaskich, jak co roku była bardzo zacięta. Naszą szkołę reprezentował solista: Maciek Wawrzynek z klasy IIa oraz trio w składzie: Ula Kozielska klasa IVa, Natalia Mokrus klasa Vb i Kinga Wawrzynek klasa IVb. Wokalistki zajęły III miejsce w kategorii szkoły podstawowe.

    Gratulujemy!!!






    Dominika Wawrzynek



    JASEŁKA 2010

    2011-01-07












    Dominika Wawrzynek



    WIECZÓR Z POEZJĄ

    2011-01-07



    Mroki złej nocy świt dnia rozjaśni
    i życie bardzo uprości,
    gdy z sercem mądrość
    dojdzie do głosu wiary, nadziei, miłości.



      W piątkowy wieczór w harcówce naszej szkoły znowu zagościła poezja. Już po raz szósty nasi uczniowie przygotowani przez panią Annę Bul i panią Ewę Gamzę wspaniale zaprezentowali wiersze znanych polskich poetów. Tym razem miłośnicy poezji mieli okazję wsłuchać się w głos wiary, nadziei i miłości, które stały się motywem przewodnim tegorocznego spotkania.

      Wielu gości przybyło, by przy blasku świec, wsłuchując się w słowa i muzykę, doświadczyć siły i wielkości podstawowych wartości człowieka. Dzięki wierze zrozumieć coś, czego zwykle nie potrafimy pojąć, z nadzieją popatrzeć w przyszłość, zaufać miłości, by z nią dalej iść przez życie.

      Oprawa muzyczna, wkomponowana w występy uczestników oraz specjalnie przygotowana prezentacja multimedialna budowały nastrój i atmosferę chwil, którą z rozrzewnieniem i tkliwością można było zaobserwować na twarzach publiczności, zasłuchanej w polskiej liryce. Ogromne emocje, wzruszenie i refleksja nad życiem zagościły w ich sercach. "To prawdziwa duchowa uczta" - stwierdziła Beata Kaniut - mama jednej z recytujących uczennic.

      Specjalne podziękowania należą się recytującym utwory uczniom, byli to: Natalia Mokrus, Wiktoria Marketon, Bartosz Nowicki, Aleksandra Malkowska, Izabella Kaniut, Justyna Pendowska, Roman Zemeła, Tomasz Małycha, Agnieszka Namysło, Sonia Dyla, Wojciech Cholewa, Iwona Ficek, Piotr Polechoński, Nikoletta Berendt, Wiktoria Fiuk, Urszula Kozielska, Paweł Nowak, Kinga Wawrzynek oraz Paulina Krzysztofik, Damianowi Czechowi i Rafałowi Rembiszowi za techniczną oprawę wieczoru oraz pani Jolancie Skatule za nastrojową prezentację i wystrój.

      Organizatorzy wieczoru dziękują również wszystkim przybyłym gościom, a w szczególności panu Henrykowi Ptasznikowi II zastępcy prezydenta miasta Siemianowice Śląskie, Annie Sobieraj zastępcy kierownika Referatu Edukacji, Cezaremu Lempie - przedstawicielowi WOM Katowice, Bożenie Lempie - przedstawicielce MDK Jordan, Wiesławie Szlachcie dyrektor Miejskiej Biblioteki w Siemianowicach Śląskich, przewodniczącemu Towarzystwa Przyjaciół Siemianowic Śląskich Janowi Presowi, przedstawicielom Rady Rodziców, Dyrekcji SP nr 6, rodzicom oraz nauczycielom za wspólnie przeżyte chwile i zapraszają na kolejne spotkanie z poezją za rok.








    Ewa Gamza



    Konkurs "Jestem bezpieczny"

    2011-01-07








    Ewa Małycha



    Wycieczka do Skansenu Górniczego "Królowa Luiza"

    2011-01-07



      Dnia 16. XII. 2010r uczniowie klas drugich odwiedzili założoną w 1791 r. kopalnię węgla kamiennego w Zabrzu. Głównym zabytkiem Skansenu jest parowa maszyna wyciągowa wyprodukowana w 1915 r. W hucie "Prinz Rudolf" w Dulmen, o mocy 2 tys. Koni mechanicznych, która pozwalała opuszczać windy z prędkością 10 m/s. Dzieci uczestniczyły w pokazie jej działania. Mieliśmy też okazję zejść sztolnią w rejonie dawnego szybu "Wilhelmina" w podziemne chodniki kopalni o łącznej długości 1,5 km I głębokości do 35 m. Przechodząc wyrobiskami z początku XIX wieku I współczesnymi, zlokalizowanymi na różnych poziomach połączonych pochylniami, śledziliśmy rozwój techniki urabiania węgla. Niezapomnianych wrażeń dostarczyło dzieciom uczestnictwo w pokazie pracy zabytkowego kombajnu jednobębnowego z lat 50-tych XX wieku oraz współczesnego kombajnu chodnikowego, ścianowego I struga. Ponadto obejrzeliśmy magistralę odstawy urobku, czyli urządzenia dzięki którym węgiel transportowany jest do ściany do wozów, a także zróżnicowany tabor transportu podziemnego. Zwiedzanie zakończył przejazd górniczą kolejką "Karlik" na trasie o długości ok. 0,5 km. Dzięki różnorodności wrażeń było to chyba ciekawe doświadczenie dla naszych uczniów. Mogli oni na własne oczy przekonać się, jak ciężka I niebezpieczna jest praca górników pod ziemią.







    Ewa Małycha, Maria Mozler



    Życzenia

    2010-12-21




    Najserdeczniejsze życzenia:
    cudownych Świąt Bożego Narodzenia,
    rodzinnego ciepła i wielkiej radości,
    pod choinką zaś dużo prezentów,
    a w duszach wiele sentymentów.
    Świąt dających radość i odpoczynek
    oraz nadzieję na Nowy Rok,
    żeby był jeszcze lepszy niż ten
    co właśnie mija.



    Życzenia dla wszystkich pracowników szkoły, uczniów oraz rodziców składa Dyrektor Szkoły Elżbieta Agacka



    KONKURS PLASTYCZNY PT. "ANIOŁ/DIABEŁ"

    2010-12-13





    Dnia 15 grudnia w naszej szkole odbył się konkurs z języka angielskiego
    o tytuł Mistrza Słówek "Word Master".
    W zmaganiach o tytuł mistrza wzięło udział 16 osób z klas V i VI.
    Do drugiego etapu konkursu przechodzą:
    Aleksandra Malkowska z klasy V C
    Łukasz Stelmaszczyk z klasy VI C
    Julianna Trawińska z klasy V C
    Bartosz Nowicki z klasy V C
    Roman Zemeła z klasy VI C
    Dagmara Pieszur z klasy VI A

    GRATULUJEMY!


    Anita Smaga



    SPORT

    2010-12-14



    Ogromny sukces pływaków Naszej szkoły!!!



      14 grudnia w Zespole Szkół Sportowych Nr 1 odbyły się Mistrzostwa Siemianowic Śląskich w pływaniu.
    Nasi uczniowie wywalczyli dla Nas drugie miejsce w mieście.
    Jest to bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę, że pierwsze miejsce od lat zarezerwowane jest dla Szkoły Podstawowej Nr 8 gdzie znajduję się klub pływacki "Wodnik". I tak w poszczególnych konkurencjach miejsca zdobyli:

    2 miejsce 50m styl dowolny - Antonina Borowska (48.82) kl. III
    2 miejsce 50m styl dowolny - Szynawa Wiktor (53.86) kl. II
    10 miejsce 50 styl dowolny - Wanot Mateusz (1.13.46) kl. III
    2 miejsce 50m styl grzbietowy - Witaszczyk Małgosia (55.95) kl. II
    8 miejsce 50m styl grzbietowy - Sak Marta (1.06.00) kl. III
    W tym stylu poza konkurencją płynęły jeszcze Nowak Zuzanna (56.89 byłoby to 3 miejsce) kl. II i Witaszczyk Zosia (1.13.96)
    5 miejsce 50m styl grzbietowy - Widziewicz Maciej (1.00.95) kl III
    2 miejsce 50m styl dowolny - Jaromin Dominika (52.67) kl. IV
    4 miejsce 50m styl dowolny - Chrzanowska Aleksandra (59.66) kl. IV
    5 miejsce 50m styl grzbietowy - Fiuk Wiktoria (57.57) kl. IV
    2 miejsce 50m styl grzbietowy - Fidurski Jakub (57.45) kl. IV
    2 miejsce 50m styl klasyczny - Zwyrtek Domink (59.78) kl. IV
    Sztafety:
    - dziewczyny 2 miejsce
    - chłopcy 2 miejsce
    3 miejsce 100m styl dowolny - Ręczkowska Natalia (1.41.30) kl. V
    5 miejsce 100m styl dowolny - Trawińska Julia (1.48.80) kl. V
    6 miejsce 100m styl dowolny - Laskowski Łukasz (3.04.16) kl. V
    4 miejsce 100m styl grzbietowy - Mokrus Natalila (2.01.29) kl. V
    5 miejsce 100m styl grzbietowy - Janoszka Kacper (2.08.60) kl. V
    4 miejsce 100m styl klasyczny - Nowicki Bartosz (2.22.64) kl. V
    5 miejsce 100m styl klasyczny - Słomiak Marta (2.23.98) kl. V
    3 miejsce 100m styl dowolny - Wydmuch Sandra (2.16.73) kl. VI
    7 miejsce 100m styl dowolny - Kowalczyk Damian (2.39.73) kl. VI
    7 miejsce 100m styl grzbietowy - Besler Julia (2.08.61) kl. VI
    3 miejsce 100m styl grzbietowy - Milczarek Paweł ( 2.35.29) kl. VI
    4 miejsce 100m styl klasyczny - Pendowska Justyna (2.22.07) kl. VI
    7 miejsce 100m styl klasyczny - Sikorski Patryk (3.17.20) kl. VI
    Sztafety:
    - Dziewczyny 2 miejsce
    - chłopcy 4 miejsce

    Gratulujemy!

    Wojciech Frąckowiak



    KONKURS PLASTYCZNY PT. "ANIOŁ/DIABEŁ"

    2010-12-13



    Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych zorganizował przedświąteczny konkurs plastyczny pt. "Anioł/Diabeł".
    Organizatorzy zaprosili do udziału w konkursie dzieci i młodzież z siemianowickich placówek oświatowych. Tematem przewodnim konkursu była dowolnie rozumiana postać Anioła i Diabła. Technika wykonywania prac była dowolna, prace podzielono na dwie grupy - płaskie i przestrzenne oraz na cztery kategorie wiekowe. Z ogromną radością informujemy, że w kategorii Szkoły Podstawowe 4-6, prace przestrzenne, Kinga Wawrzynek z klasy IVb zajęła I miajsce, a Natalia Mokrus w kategorii Szkoły Podstawowe 4-6, prace płaskie zajęła II miejsce.

    Gratulujemy!!!

    DOMINIKA WAWRZYNEK



    KONKURS KOLĘD

    2010-12-13



    Dziś, 13.12.2010 r. odbył się Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek, który zorganizowały panie: Teresa Michalska i Dominika Wawrzynek. Wzięło w nim udział 16 uczniów z klas IV- VI. Wszyscy uczniowie zaprezentowali po jednej kolędzie lub pastorałce.

    I miejsce zajęły ex aequo : NATALIA MOKRUS z klasy Vb śpiewając kolędę "Przekażmy sobie znak pokoju" oraz KINGA WAWRZYNEK z klasy IVb, która zaśpiewała pastorałkę "Kolędnicy - wędrownicy".
    II miejsce zajęła ULA KOZIELSKA , która zaprezentowała piękną piosenkę "Pada śnieg"
    III miejsca nie przyznano!


    Wszystkim uczestnikom i laureatom gratulujemy i zapraszamy za rok!

    DOMINIKA WAWRZYNEK



    WARSZTATY DZIENNIKARSKIE

    2010-12-12



       9 grudnia przedstawiciele Klubu Zdolnego Ucznia - Aleksandra Malkowska i Bartosz Nowicki wraz z opiekunem koła - panią Ewą Gamza, wzięli udział w warsztatach dziennikarskich zorganizowanych w siedzibie "Dziennika Zachodniego" w Sosnowcu. Nasi uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda praca dziennikarza oraz jak działa platforma Junior Media, bo w niedalekiej przyszłości zamierzają tam publikować naszą gazetkę. Warsztaty prowadzili dziennikarze "Dziennika Zachodniego": Marcin Twaróg, Grażyna Kuźnik oraz fotoreporter Arkadiusz Gola, którzy zdradzili tajniki swojej pracy. Było też zwiedzanie redakcji i nowoczesnej drukarni, a potem niespodzianka - spotkanie z gościem specjalnym - laureatem drugiej edycji programu TVN Mam talent, Marcinem Wyrostkiem. Naszym młodym dziennikarzom udało się zamienić z artystą kilka słów i zdobyć dla naszej szkoły autograf! Mamy nadzieję, że dziennikarski zapał szybko ich nie opuści i jeszcze długo będzie owocował...





    Ewa Gamza



    SPORT INFO

    2010-12-10




    ZAWODY PŁYWACKIE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
    rocznik 1998-2001
    Termin zawodów 14.12.2010 (wtorek)
    Miejsce: Zespół Szkół Sportowych w Siemienowicach Śląskich
    Zbiórka przed dużą salą gimnastyczną o godzinie 11.30
    (zabrać: zgodę rodziców na kartce, legitymację, bilety)

    WOJCIECH FRĄCKOWIAK



    SPORT

    2010-12-10



    Mistrzostwa Siemianowic Śląskich Szkół Podstawowych w Piłce Ręcznej

    Od września tego roku uczniowie naszej szkoły przygotowywali się na zajęciach Szkolnego Koła Sportowego
    do zawodów piłki ręcznej organizowanych przez Urząd Miasta Siemianowice Śląskie.
    Dzieci bardzo sumiennie i rzetelnie podeszły do treningów, co dało wymarzone efekty.
    Chłopcy wygrali 2 eliminacyjne mecze z SP 1 ( 11: 2), z SP 11 (12:0)i zapewnili sobie grę w finale ze szkołami nr 20 i 13.
    Dziewczęta 10.12.2010 pokonały Szkołę Podstawową nr 16 z Bańgowa 7:0 i awansowały do półfinału mistrzostw.

    Wszystkim sportowcom serdecznie gratulujemy wysokich wygranych :)

    TOMASZ LIGOCKI



    SZKOLNY KONKURS KOLĘD

    2010-12-10



    W poniedziałek 13 grudnia 2010 roku w sali nr 16 o godzinie 13.30
    odbędą się przesłuchania do REJONOWEGO KONKURSU KOLĘD. Należy przygotować
    jedną polską kolędę lub pastorałkę a capella lub z podkładem muzycznym.
    Zapisy u pani Teresy Michalskiej lub u pani Dominiki Wawrzynek.

    Dominika Wawrzynek



    JĘZYK POLSKI

    2010-12-02



    MISTRZ ORTOGRAFII

    Dnia 30 listopada odbył się pierwszy etap konkursu ortograficznego dla
    klas IV - VI. Reprezentanci poszczególnych zespołów zmierzyli się z
    klasycznym dyktandem, opisującym leżącego na kanapie lenia. Do drugiego
    etapu przeszli uczniowie, którzy popełnili najmniejszą ilość błędów, czyli:
    - Agnieszka Namysło (VIa)
    - Bartosz Nowicki (Vc)
    - Adriana Bereś (Vb).
    Gratulujemy i trzymamy kciuki podczas drugiego etapu.
    Do zobaczenia w lutym!

    Nauczyciel języka polskiego



    DYSKOTEKA

    2010-12-01





       Dnia 26 listopada 2010r. odbyła się w szkole dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez Samorząd Szkolny. Uczniowie klas IV - VI wesoło bawili się na sali gimnastycznej pod czujnym okiem opiekunów. Hitem dyskoteki była piosenka Shakiry "Waka Waka", uczestnicy imprezy zaprezentowali także umiejętności taneczne podczas Makareny. W czasie dyskoteki był otwarty sklepik, którego organizacją zajęła się klasa VIb wraz z wychowawczynią. Można było kupić tam smaczne ciasta ufundowane przez rodziców uczniów oraz orzeźwiające napoje. Zabawa była bardzo udana. Następna dyskoteka już w karnawale!

    Dyrekcja



    INFO

    2010-12-01






      Nasza szkoła bierze udział w realizacji Programu na Rzecz Społeczności Romskiej, którego "celem jest doprowadzenie do pełnego uczestnictwa Romów w życiu społeczeństwa obywatelskiego i zniwelowanie różnic dzielących tę grupę od reszty społeczeństwa, szczególnie istotnym jest doprowadzenie do wyrównania poziomów w takich dziedzinach jak: edukacja, zatrudnienie, zdrowie, higiena, warunki lokalowe, umiejętność funkcjonowania Romów w społeczeństwie obywatelskim." (www.romowie.info)

    Zgodnie z założeniami programu, aby zniwelować różnice dzielące Romów od reszty społeczeństwa należy przede wszystkim bliżej poznać tę grupę. W procesie poznawania kogoś konieczne jest przyjęcie otwartej postawy oraz łamanie stereotypów i utartych, nieraz nie potwierdzonych faktami, sądów na temat jakiegoś człowieka lub całej grupy. I jak słusznie zauważa, jeden z autorów wielu publikacji poświęconych Romom Bartosz Adam, że najważniejsze jest poznanie, ponieważ tylko ono może zrodzić zrozumienie.

    W Miejskiej Bibliotece Publicznej można wypożyczyć kilka książek na temat Romów. Między innymi:
    1. Mróz Lech, Cyganie, Warszawa, 1971
    2. Fraser Angus, Dzieje Cyganów, Warszawa, 2001
    3. Bartosz Adam, Nie bój się Cygana, Sejny, 2004

    W naszej szkolnej bibliotece dostępny jest zbiór bardzo ciekawych reportaży, opisujących niezwykły, niezrozumiały dla " gadziów" świat Cyganów. Autorka Lidia Ostałowska w książce pod tytułem Cygan to Cygan przedstawia losy swoich bohaterów, w różnych krajach Europy na tle przemian historycznych końca ubiegłego wieku.

    Można również zapoznać się z bogatą historią, kulturą oraz współczesnymi problemami społeczności romskiej na stronach internetowych.
    Na przykład:
    www.stowarzyszenie.romowie.pl
    www.romowie.info.pl
    http://elementaro.org.pl
    www.romowie.com
    www.national-geographic.pl

    W ramach realizacji programu prowadzę zajęcia indywidualne z Dawidem oraz zajęcia wyrównawcze z Kordianem i Moniką. Na spotkaniach z Dawidem rozmawiamy na temat zwyczajów, świąt, życia codziennego społeczności romskiej, jego zainteresowań, poglądów, marzeń i planów na przyszłość, szukamy informacji na stronach internetowych, próbujemy pisać notatki, opowiadania, czytamy baśnie cygańskie.

    Z rozmów przeprowadzonych z uczniami pochodzenia romskiego dowiedziałam się, że bardzo ważne są dla nich spotkania rodzin "w salach", jak sami określają miejsce przebywania we wspólnocie. Najczęściej wtedy rozmawiają, śpiewają i tańczą. Na uwagę zasługuje ogromny szacunek, jakim dzieci romskie obdarzają swoich rodziców i starszych krewnych. Niektóre dzieci polskie mogłyby wiele nauczyć się od swoich romskich rówieśników. Mają także przyjaciół wśród polskich dzieci, z którymi chętnie spędzają wspólny czas po szkole.

    Dwóch Romów brało udział we wszystkich próbach przedstawienia z okazji 180 lecia szkoły, niestety z powodu nieobecności w dniu występu jednego z nich, nie mogli oni zaprezentować swoich umiejętności tanecznych i wokalnych na forum całej szkoły. W drugim semestrze chcemy zorganizować "Dzień romski", wtedy na pewno pochwalą się, jak pięknie śpiewają i tańczą.

    Do tej pory byłam z grupą uczniów romskich w Teatrze Ateneum na sztukę Pocztówki z Meksyku. Uczniowie, opowiadając o swoich wrażeniach, zwracali uwagę na piosenki oraz treść spektaklu, który przedstawiał losy meksykańskiej rodziny, emigrującej do Chicago z powodu biedy we własnej ojczyźnie. Dzieci zauważyły problem braku porozumiewania się w obcym kraju z powodu nieznajomości języka angielskiego. W grudniu wybieramy się do Teatru Rozrywki w Chorzowie na spektakl Oliwier.

    Ewa Hadasz



    KONKURS

    2010-11-30



         24. 11 w naszej szkole odbył się coroczny Międzyszkolny Konkurs pod hasłem " Jestem bezpieczny". Wzięły w nim udział trzyosobowe zespoły uczniów klas trzecich. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w domu, szkole oraz w drodze do szkoły, udzielając poprawnych i wyczerpujących odpowiedzi na zadawane pytania oraz sprawnie wykonujac zadania. Zwycięzcami zostali uczniowie naszej szkoły: Justyna Chrybik, Marlena Dyla i Sebastian Matuszczyk. Drugie miejsce zajęli uczniowie SP4: Dominika Franki, Krzysztof Domżoł i Tomasz Szafarczyk, a trzecie SP13: Małgorzata Kowalska, Wiktoria Rytkowska i Bartosz Pieczyk.

    Joanna Karolczyk



    PRZYRODA

    2010-11-30



    PRZYRODNICZE ZDJĘCIE Z WAKACJI

    Tym razem prezentuję wakacyjne zdjęcia Kingi Strzelczyk, uczennicy klasy
    5 A. Na zdjęciach widzimy ptaki drapieżne, których cechami są: ostry,
    zakrzywiony dziób, ostre pazury oraz dobry wzrok i szybkość działania
    podczas polowania. W locie najłatwiej rozpoznać drapieżnika po dosyć
    krótkiej szyi i niewielkiej głowie.













    Ewa Miernik-Sowa



    INFO

    2010-11-29



    Dnia 15 grudnia o godz.13:30 w sali nr 9 odbędzie się

    konkurs z języka angielskiego o tytuł MISTRZA SŁÓWEK.

    Wszystkim uczestnikom życzymy uzyskania jak najlepszych wyników. Good luck! :-)))



    Anita Smaga



    SZKOŁA ZARZĄDZAJĄCA WIEDZĄ

    2010-11-29



    Trwa drugi moduł Szkoły Zarządzającej Wiedzą w klasach czwartych - ZDOBYWANIE WIEDZY.
    W tym module uczniowie odkryją wielkie możliwości swojego mózgu - genialnego i skomplikowanego urządzenia, któremu nie jest w stanie dorównać żaden komputer świata.
  • Nauczą się trudnej sztuki zapamiętywania tego, czego się uczymy.
  • Poznają swój styl myślenia i dostosują do niego swoją technikę uczenia się.
  • Nauczą się czytać ze zrozumieniem, pisać notatki, zdobywać nowe informacje, przygotowywać się do klasówek.
  • Zaczną dbać o samopoczucie własnego mózgu poprzez jego jogging.



  • UWAGA! Więcej informacji na temat II modułu oraz zadania z poszczególnych przedmiotów znajdziesz w zakładce SZW.

    Ewa Gamza



    SZKOŁA ZARZĄDZAJĄCA WIEDZĄ

    2010-11-29



    Podsumowaliśmy pierwszy etap programu Szkoły Zarządzającej Wiedzą
    w klasach czwartych - planowanie. W tym module uczniowie uczyli się jak należy planować.
    Szukali odpowiedzi na pytania:



    1. Co chcę osiągnąć?
    2. Co muszę zrobić, aby to osiągnąć?
    3. Kiedy i jak muszę to zrobić?



    Dzięki temu nauczyli się lepiej gospodarować czasem:
    - nie zapominają,
    - nie tracą czasu na głupstwa,
    - oddzielają sprawy ważne od mniej ważnych,
    - zyskali czas wolny,
    - pracują bardziej systematycznie

    Oto nasi MISTRZOWIE PALNOWANIA:

    KLASA IV A


    1. Brajza Filip
    2. Budziak Kajetan
    3. Bujok Justyna
    4. Chrzanowska Aleksandra
    5. Drosdz Maciej
    6. Jabłońska Wiktoria
    7. Jaromin Dominika
    8. Kozielska Urszula
    9. Krawczyk Karol
    10. Ofton Nicola
    11. Okuńska Monika
    12. Słociński Karol
    13. Tomaszkiewicz Norbert

    KLASA IV B


    1. Bajbakow Wiktor
    2. Fiuk Wiktoria - 34p.
    3. Gabryś Jacek
    4. Jankowska Nicol
    5. Janocha Natalia
    6. Kalyta Adrian
    7. Kocot Mateusz
    8. Kondracki Tomasz
    9. Krzysztofik Karol
    10. Ledwig Oskar
    11. Namysło Tomasz
    12. Ofton Denis
    13. Piechaczek Klaudia
    14. Pilszak Michał
    15. Podsiadło Weronika
    16. Rogalska Klaudia
    17. Rurańska Weronika
    18. Skwarczyński Adrian
    19. Szwarcer Wiktoria
    20. Ściernicka Weronika
    21. Wawrzynek Kinga
    22. Zwyrtek Dominik


    KLASA IV C


    1. Berendt Nikoletta
    2. Cholewa Jakub
    3. Klim Kamil
    4. Kozak Nicol
    5. Lewicka Natalia
    6. Marcinkowski Dawid
    7. Pastor Klaudia
    8. Pichen Brajan
    9. Polechoński Piotr
    10. Sokół Weronika
    11. Spychaj Klaudia

    Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w zdobywaniu wiedzy !!!

    Ewa Gamza



    INFORMACJA

    2010-11-23



    Mroki złej nocy świt dnia rozjaśni
    i życie bardzo uprości,
    gdy z sercem mądrość
    dojdzie do głosu wiary, nadziei, miłości.



    17grudnia 2010 r. o godz. 17.00 w harcówce naszej szkoły
    odbędzie się VI Wieczór z Poezją.
    Tegorocznym motywem przewodnim będzie wiara, nadzieja i miłość.

    SERDECZNIE ZAPRASZAMY!



    Anna Bul, Ewa Gamza



    UWAGA KONKURS!

    2010-11-23



    30 listopada o godz. 8:45 w pracowni dziewcząt odbędzie się
    I etap konkursu o tytuł Mistrza ortografii.
    Przedstawicieli z poszczególnych klas IV-VI zapraszamy
    do napisania konkursowego dyktanda.

    Nauczyciele języka polskiego



    Święto Niepodległości 11 Listopad 2010

    2010-11-15



           11 listopada 2010 roku przypadła 92 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji 10.11.2010 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Uczniowie klasy IV a przygotowani przez panią Barbarą Cyganek, pięknie recytowali wiersze, a szkolny chór odśpiewał pieśni patriotyczne i wojskowe. Uczniowie wszystkich klas w ciszy i skupieniu wsłuchali się w historię naszej ojczyzny.









    Dominika Wawrzynek



    INFORMACJA

    2010-11-11


      3.11.2010 roku rozpoczęły się obchody 180 rocznicy istnienia naszej szkoły. O godzinie 12.00 w kościele św. Krzyża odbyła się uroczysta msza św. w intencji uczniów, nauczycieli, pracowników obecnie zatrudnionych oraz emerytowanych. Po południu odbyła się część oficjalna uroczystości z udziałem władz miasta, przedstawicieli Kuratorium Oświaty, dyrektorów siemianowickich szkół, księdza proboszcza oraz licznie przybyłych gości.

      Serdeczne życzenia na ręce pani dyrektor Elżbiety Agackiej składali: prezydent Jacek Guzy, wiceprzewodniczący Grzegorz Jurkiewicz, przedstawiciele dyrektorów siemianowickich szkół pan Krzysztof Zyska i pan Jan Press, pani dyrektor Biblioteki Miejskiej Wiesława Szlachta. Po części oficjalnej odbyła się krótka część artystyczna, którą przygotowali nasi uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli.



    Dominika Wawrzynek



    INFORMACJA

    2010-11-11


    180 LAT

    SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6

    1830 - 2010









    SEKRETARIAT



    KONKURS

    2010-11-07


    Konkurs na plakat prezentujący ciekawe miejsca krajów anglojęzycznych rozstrzygnięty!!!



    Jury w składzie:
     pani mgr Barbara Knop
     pani mgr Jolanta Skatuła
     pani mgr Ewa Smulska
     pani mgr Dominika Wawrzynek
    oceniło prace zgłoszone na konkurs i wyłoniło zwycięzców:

    I miejsce:  OKTAWIA SOBCZYK (klasa VIC)
    II miejsce:  JUSTYNA PENDOWSKA (klasa VIC)
    III miejsce:  MAGDALENA CYGANEK oraz EWELINA WRÓBEL (klasa VIC)

    Ponadto Jury przyznało trzy wyróżnienia, które otrzymały:
  • KATARZYNA MIENDŁA (klasa VC)
  • KAROLINA STĘPIEŃ (klasa VIB)
  • KLAUDIA STOLARCZYK (klasa VC)


    GRATULUJEMY!!!



  • Anita Smaga



    INFORMACJA

    2010-10-03


    SZKOŁA PROWADZI ZAJĘCIA W RAMACH PROGRAMU NA RZECZ SPOŁECZNOŚCI ROMSKIEJ W POLSCE




    Sekretariat



    PASOWANIE NA UCZNIA

    2010-10-03









    Sekretariat



    KONKURS

    2010-10-03


    W związku z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych ogłaszamy konkursy z "nagródkami".



    Klasy I - III
    Konkurs plastyczno - literacki.
    Prosimy uczniów o wykonanie laurki z okazji urodzin naszej szkoły w dowolnej technice plastycznej oraz ułożenie i wpisanie życzeń urodzinowych.

    Klasy IV - V
    Konkurs plastyczny.
    Temat: 180 lat "szóstki".
    Technika wykonania dowolna. Treść dowolna: budynek, nauczyciele, uczniowie, uroczystości, imprezy szkolne.
    Oceniany będzie przede wszystkim pomysł prezentacji szkolnego życia.

    Konkurs literacki
    Temat: Moje szkolne wspomnienia.
    Praca powinna zmieścić się na jednej stronie formatu a4.
    Można pracę przesłać w formie elektronicznej na adres: sp6siem@op.pl

    Konkurs fotograficzny
    Temat: "Szóstka" w obiektywie ucznia - fotografa.

    Wszystkie prace konkursowe prosimy przynosić do biblioteki do 29 października.

    Ewa Hadasz



    Szkoła Zarządzająca Wiedzą

    2010-09-22


    Terminy modułów w klasach VI
    (po każdym module - test sprawdzający):

    CZYTANIE     2.09 - 15.10 (test 11.10 - 13.10)
    PISANIE    18.10 - 26.11 (test 22.11 - 24.11)
    ROZUMOWANIE   29.11 - 14.01
    (test 10.01 - 12.01)

    KORZYSTANIE Z INFORMACJI
    I WYKORZYSTANIE WIEDZY
    W PRAKTYCE

    31.01 - 31.03 (test 22.03 - 24.03)

    Teresa Michalska



    Ważne informacje

    2010-09-22


    RADA RODZICÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 W SIEMIANOWICACH ŚL.
    1. Przewodniczący   -   Pan Wojciech Banaś
    2. Zastępca -   Pani Joanna Markewka
    3. Członek   -   Pani Beata Telatycka - Kocot

    SAMORZĄD UCZNIOWSKI
    SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 W SIEMIANOWICACH ŚL.


    1. Przewodniczący - Tomasz Małycha
    2. Zastępca - Marta Słomiak
    3. Sekretarz - Bartosz Nowicki

    Sekretariat


    AKTUALNOŚCI